מדור יישומים מדעיים מחלקת התמיכה במשתמש אגף התקשוב
 אוניברסיטת בר-אילן לוגו
            בר-אילן

רישוי תוכנות > הסבר על סוגי רישיונות > מהו רישיון עצמאי


הסבר על פעולת רישיון עצמאי

בשיטת רישוי זו, הפעלת התוכנה לאחר התקנה ראשונית לא דורשת חיבור לרשת. הליך ההתקנה "נועל" את הרישיון למחשב מסוים. הסיסמה תקפה למשך ההסכם השנתי של מחב"א עם החברה, ומפסיקה לפעול לאחר מכן, לכן יש צורך בחידוש הסיסמה בכל שנה.

מועדי חידוש החוזה הם קשיחים, ולכן משך השימוש בתוכנה הוא עד מועד חידוש ההסכם האוניברסיטאי עם מחב"א. כדי להמשיך להשתמש בתוכנה, יש לשלם על האחזקה מדי שנה בשנה.

קיימים שני סוגי רישיונות:

שכירות של התוכנה: יש לשלם על התוכנה כל שנה. הפסקת חידוש גוררת הפסקת פעולה של התוכנה.

קנייה של רישיון: רכישת התוכנה עצמה מקנה זכות לשימוש לזמן בלתי מוגבל, בגירסה שנקנתה ובמחשב עליו הותקנה לראשונה ("ננעלה"). ניתן לרכוש גם חוזה אחזקה המקנה זכות לעדכון גירסאות ולהעברת ההתקנה ממחשב למחשב.

רישוי תוכנות

הסבר על סוגי רישיונות

רישיון קמפוס/רשת
תנאי רכישה
הסבר טכני
רישיון עצמאי/בית
תנאי רכישה
הסבר טכני

אופן בקרת הרישוי: אקטיבציה
ה"נעילה" של התוכנה למחשב מסוים מתבצעת בתום ההתקנה. בתהליך זה, הנקרא אקטיבציה, המחשב צריך להיות מחובר לאינטרנט. תוכנת ההתקנה מתקשרת למרכז-רישוי של החברה, בו נמצאים מראש פרטי הרישיון, ובעזרת הסיסמה שהוזנה במהלך ההתקנה ופרטים על חומרת המחשב, יוצרת קובץ רישיון המיוחד למחשב זה.

בחלק מן התוכנות, תהליך האקטיבציה דורש רק הזנת קוד הפעלה. תוכנות אחרות מחייבות גם כניסה לחשבון-משתמש, המזוהה ע"י כתובת דוא"ל וסיסמה. פרטי התהליך משתנים מתוכנה לתוכנה, וכן בהתאם להסדר הרישוי בין מחב"א ליצרן התוכנה.

לבירורים נוספים על נהלי רישוי, יש לפנות אל רמ"ד יישומים מדעיים, שלומית יערי, טל. 4872.
יתרונות רישיון עצמאי
 • ניתן להפעיל את התוכנה גם על מחשב נייד שאינו מחובר לרשת.
 • הרישיון הוא בלעדי, ולכן כל המוצרים זמינים תמיד (אין מצב שמשתמש אחר מונע גישה לתוכנה).
חסרונות רישיון עצמאי
 • רישיון פרטי בדרך כלל הרבה יותר יקר מאשר רישיון רשת, מאחר שהוא בלעדי למשתמש ולכן אין אפשרות להתחלק בעלויות עם משתמשים אחרים.
 • האחריות של החידוש השנתי היא על המשתמש עצמו.

שאלות ותשובות על פעולת רישיון  עצמאי

שאלה: מה קורה אם צריכים להעביר את ההתקנה למחשב אחר?

תשובה: בדרך כלל, ניתן להסיר את הרישיון ממחשב מסוים (פעולה הנקראת דה-אקטיבציה) ואז ניתן לעשות אקטיבציה על מחשב אחר. במקרים אחרים, סיסמת החידוש כוללת יותר מאקטיבציה אחת, כך שאם במהלך תקופת האחזקה מתעורר צורך בהתקנה נוספת, ניתן לעשות זאת.

שאלה: האם ניתן להתקין רישיון עצמאי גם על מחשב שאין אפשרות לחברו לאינטרנט לצורך אקטיבציה?

תשובה: ניתן לעשות זאת, אלא שהתהליך כולל שלבים נוספים. במקום שהתוכנה עצמה תתחבר לשרת החברה, תעביר את פרטי המחשב ותקבל את קובץ הרישיון, המשתמש עצמו צריך לבצע פעולה המציגה את פרטי המחשב, ולאחר מכן להתחבר לשרת החברה ממחשב המחובר לאינטרנט, למסור את הפרטים שהתקבלו ולקבל את קובץ הרישיון. (במקרים מסוימים יש לפנות לשם כך לנציגי החברה). קובץ זה יש להעביר למחשב שבו מותקנת התוכנה, ולהשתמש בו במהלך אקטיבציה ידנית.

לדף הבית של ד"ר סמדר שץ