מדור יישומים מדעיים מחלקת התמיכה במשתמש אגף התקשוב
 אוניברסיטת בר-אילן לוגו
            בר-אילן

רישוי תוכנות > הסבר על סוגי רישיונות > מהו רישיון רשת


הסבר על פעולת רישיון רשת

בשיטת רישוי זו הרישיון מותקן על שרת-רישיונות, בעוד שהתוכנה עצמה יכולה לרוץ גם על מחשבים אחרים. בזמן ההפעלה, התוכנה מתקשרת לשרת הרישיונות ומקבלת "מפתח" להפעלה. עם סיום העבודה עם התוכנה, המפתח "מוחזר" לשרת הרישיונות. כמובן, בצורת עבודה זו המחשב צריך להיות מחובר לרשת האינטרנט כדי לאפשר תקשורת בין שרת הרישיונות והמחשב עליו מופעלת התוכנה. מחב"א רוכש רישיון ארצי עבור מספר מוגדר של "מפתחות בו-זמניים" (ככל שהמספר גדול יותר, עולה המחיר הכולל של הרישיון). רישוי תוכנות
אופן בקרת הרישוי

מספר ההפעלות בזמן נתון לא יעלה על מספר המפתחות שנרכשו. אם ברגע נתון כל המפתחות מנוצלים, המשתמש הבא שינסה להפעיל את התוכנה, יקבל הודעת שגיאה שכל המפתחות מנוצלים.

ניתן להגדיר כתובות אינטרנט מסוימות, שרק מהן ניתן להפעיל את התוכנה. שרת הרישיונות לא ייענה לבקשות שהגיעו מכתובת שאיננה בתחום המותר של כתובות. לגבי בר-אילן, הכתובות המורשות להשתמש בתוכנות הפועלות תחת רישיון רשת, הן כל הכתובות הנמצאות ברשת הקמפוס. מחשבים המחוברים בקווים מהירים בבית מקבלים כתובות שאינן בתחום הכתובות של הקמפוס, ולכן תוכנה המותקנת בהם לא יכולה להשתמש ברישיון רשת.

הסבר על סוגי רישיונות

רישיון קמפוס/רשת
תנאי רכישה
הסבר טכני
רישיון עצמאי/בית
תנאי רכישה
הסבר טכני
יתרונות רישיון הרשת
 • תחזוקת הרישוי נעשית באופן מרוכז. כדי לחדש את הרישיון לתקופה נוספת, מספיק להתקין את הרישיון החדש בשרת.
 • התוכנה עצמה מותקנת ורצה במחשב המקומי, כך שאין צורך להתחבר לשרת מרוחק או לתחנת עבודה כדי להפעיל את התוכנה. כל הקבצים שמשתמשים בהם נמצאים במחשב המקומי וכו'.
 • אם רוב המשתמשים מפעילים את התוכנה מפעם לפעם ולא לאורך זמן רצוף, ניתן לקנות מספר מפתחות הקטן בהרבה ממספר המחשבים בהם התוכנה מותקנת. מסיבות סטטיסטיות, ההסתברות שכל המשתמשים יפעילו את התוכנה בו-זמנית היא קטנה.
חסרונות רישיון הרשת
 • סיכון לתקלות רשת.
 • סיכון למחסור במפתחות.

לבירורים נוספים על נהלי רישוי, יש לפנות אל רמ"ד יישומים מדעיים, שלומית יערי, טל. 4872.

בנושא סיסמאות והתקנות יש לפנות אל מנהלן/ית רישיונות.

שאלות ותשובות על פעולת רישיון רשת

שאלה: איך משפיעות תקלות-תקשורת על עבודה עם רישיון רשת?

תשובה: לכל אורך העבודה, התוכנה מתקשרת לשרת כל פרק זמן מסוים. במקרה של איבוד זמני של תקשורת עם השרת, מקבלים התראה "אבד הקשר עם השרת". בתחילת תקלת תקשורת אי אפשר לאתחל session חדש, אבל session פתוח של התוכנה ממשיך לפעול עוד פרק זמן מסוים. אם בינתיים מתחדשת התקשורת, התוכנה ממשיכה לעבוד כרגיל ובעצם אין שום השפעה לתקלה הזמנית. במקרה של תקלות תקשורת ארוכות, אכן נפגעת היכולת לעבוד עם התוכנה. יצוין כי מזה כמה שנים התקשורת בין קמפוס בר-אילן לשרת הרישיונות של מחב"א הייתה רצופה ולא נרשמו תקלות ארוכות. במקרה של תקלה מקומית במעבדה או בבניין כמובן יש לטפל בה כדי להשיב את היכולת להשתמש בתוכנה.

שאלה: כשהתוכנה עולה, מופיעה הודעת שגיאה, שתוקף הרישיון עומד לפוג. מה עליי לעשות?

תשובה: אין צורך לעשות דבר. חידוש הרישיון נעשה בשרת הרישיונות המרכזי, באחריות מחב"א. עם חידוש הרישיון, תיעלם ההודעה.

שאלה: אם מותקן Fire-wall במחשב או במקום כלשהו לאורך מסלול התקשורת בין המחשב לשרת הרישיונות, האם יש לזה השפעה?

תשובה: פרוטוקול העבודה עם שרת רישיונות משתמש בפורטים מסוימים. בדרך כלל פורטים אלה פתוחים כברירת מחדל, אולם אם לאחר התקנה או שינוי של Fire-wall הופיעו בעיות בהפעלת תוכנות עם רישיון רשת, אחד הכיוונים שיש לבדוק הוא פתיחת פורטים רלוונטיים.

שאלה: מה קורה אם אנשים רבים מפעילים את התוכנה ומשאירים אותה עובדת ללא שימוש, האם בסופו של דבר לא ייגמרו המפתחות?

תשובה: קיימת אפשרות להפעיל בשרת הרשיונות אופציה של "החזרה אוטומטית של מפתח" במקרה של חוסר שימוש בפרק זמן מסוים (אשר ניתן לבחירה). "חוסר שימוש" פירושו חוסר פעולה של התוכנה. חישוב ארוך, גם אם אינו מערב את המשתמש, נחשב לשימוש. אחרי החזרת המפתח, התוכנה נשארת פתוחה אבל מקבלים הודעה "כל המפתחות הוחזרו". אחרי זמן ארוך יותר, התוכנה נסגרת לגמרי וכל המידע נמחק מן הזכרון. מסיבה זו, אם משאירים את התוכנה לחישוב ללילה, כדאי להוסיף פקודות לשמירת התוצאות לדיסק. מנגנון החזרת המפתחות שאינם בשימוש מיועד למנוע מקרים של "תפיסת מפתחות" ללא צורך.
כמו-כן מומלץ לצאת מן התוכנה באופן מסודר (ע"י בחירה מן התפריטים או ביצוע פקודת יציאה) ולא ע"י סגירת החלון. יציאה מסודרת מבטיחה החזרה של המפתח.

לדף הבית של ד"ר סמדר שץ