בית הכנסת הממוחשב

מתוך: 'מחשבים וכיף' 30, עמודים 53-52 מאיר בר-אילן

 

לנהל בית כנסת זה לא כל כך פשוט; כולם יודעים זאת. מדובר בציבור בן עשרות (ולעתים: מאות) אנשים אשר לכל אחד מהם רצון משלו הן באשר לעליות לתורה, לעבור לפני העמוד, ועוד. קחו למשל תרגיל 'פשוט': הנתונים - בבית כנסת פלוני יש חמישים מתפללים. כל אחד מהם רוצה לעלות לתורה ביארצייט (יום הפטירה) של הוריו, ובסך הכל יש לכל המתפללים 80 עליות 'חיוב', 30 עליות 'רשות', כגון מי שעולה לתורה ונודב לזכר קרוביו חללי השואה, ועוד 50 עליות 'בר-מצווה' (יום הולדת). בנוסף לכך, בבית הכנסת הנ"ל באים אורחים ואף להם 'מגיעה' עלייה לתורה, ובנוסף לכך כל שנה חוגגים 20 ילדים, שאינם מבאי בית הכנסת, את חגיגת בר-המצווה שלהם. כמו כן למספר אנשים יש 'חזקה' על עלייה מסוימת (למשל, עליית 'חזק' של ספר במדבר). בשאלה - איך לפתור את בעיית העליות כך שכולם יהיו מרוצים?

התשובה - יהודים אף פעם לא יהיו מרוצים, אבל בכל זאת, בינתיים, את העבודה עושה יפה מאד תוכנה בשם 'כי-טוב' מ'בית תוכנה' (טלפון: 08-473481). תוכנה זו נועדה להקל על ניהול חיי הקהילה, ובמיוחד על הגבאים. התוכנה מסוגלת להפיק דו"חות, מדבקות, מעקב אחר פעילויות בית הכנסת (החל במניינים השונים וחזנים, עבור לשיעורי תורה וכלה בטיולים), רישום מקומות הישיבה בבית הכנסת, ניהול הכספים (על פי עליות, סתם נדרים, צדקה, מושבים בימים נוראים ועוד), ומאזן כספי של בית הכנסת. מה שלא פחות חשוב: לאחר הזנה נכונה של נתוני המתפללים תוכל התוכנה להפיק טבלת שמות של העולים בפרשת השבוע הקרוב, הן מתוך התחשבות בצרכים השונים והן מתוך מגמה שהכל יעלו במספר שווה של עליות.

התוכנה מבוססת על 'שדות נתונים', כלומר, פתיחת 'כרטיס' לכל אחד ממתפללי בית הכנסת. בכרטיס זה נרשמים כל הפרטים האישיים של החבר בקהילה: שמו ושם רעיתו, שם הוריו, כתובת, טלפון וכדומה. לאחר מכן יש להכניס את הנתונים הרלוונטיים לבית הכנסת, כגון: ייחוס (כהן, לוי, ישראל), המניין בו מתפלל החבר (ראשון, שני), פרשת הבר-מצווה שלו, כשירותו בתור שליח ציבור (לחול, לשבת, לימים נוראים, בעל- קורא וכדומה). חשוב במיוחד לענייננו הוא רישום ימי הזיכרון של המתפלל, כמו גם הקירבה המשפחתית אליו, שכן באופן זה יכולה התוכנה ל'שריין' עלייה לתורה בשבת הקודמת ליום הזכרון.

לקראת שבת ניתן לבקש מהתוכנה שתפיק דו"ח הכולל את השמות המומלצים לעלייה בשבת (על פי ימי הזיכרון), ולהשלים את הרשימה על פי בחירה אקראית של אלו שלא עלו לתורה בשנה האחרונה ('לוח צדק'). דו"ח זה הוא תיכנוני, ובמוצאי שבת יש לעדכן את הרשימה, שהרי לא תמיד העליות מבוצעות על פי התיכנון, ולשמור בתוכנה את הנתונים האמיתיים.

נושא אחר בו מטפלת התוכנה היטב הוא העיסוק בכספי בית הכנסת: נדרים שאדם תורם עם כל עלייה, תרומות סתם, או חישוב הכנסות בית הכנסת ממחירת מושבים לימים נוראים. ניתן להדפיס חשבונית, קבלה, רישום הוצאות, להפיק מאזן תקופתי, הצהרת הכנסות ועוד. כמובן שניתן לראות את כל הדו"חות על הצג לפני ההדפסה.

וזה עוד לא הכל. ניתן לבצע 'חיתוכים' על שדות הנתונים ולדעת מי הם רואי החשבון בקהילה, מי לומד בשיעור פלוני, ומי משתתף בחוג פלמוני. וכמובן, התוכנה מאפשרת להפיק מדבקות ועליהן הכתובות השונות, וכך ניתן לשלוח מכתבים לכל חברי הקהילה (או לפי חיתוך מסוים), לתכנן את מכירת המושבים וציונם על גבי התוכנה ועוד. למעשה, לתוכנה זו, שלא כבתוכנות רבות אחרות, יש אפשרות להוציא כל סוג של פלט למדפסת, עובדה המקילה, כמובן, על השימוש בה.

למעשה, אפשרויות התוכנה הן גדולות מאד הואיל והיא נבנתה על בסיסי נתונים היוצרים מאגרים רבים. 'ארגז הכלים' המצורף אליה, החל ממעבד תמלילים, עבור להכללת נתונים מתוך הקבצים בתוך מכתבים לחברי הקהילה, וכלה בפקודות DOS, מרשים אף הוא (בהתחשב באופי ה'צר' של תחום התוכנה). אין כאן מקום לדון בכל האפשרויות הקיימות בתוכנה לניהול בית הכנסת, ודי אם אומר כי לתוכנה מתלווה ספר תיעוד מקיף בן קרוב ל-200 עמודים המכסה בצורה מפורטת את האפשרויות המגוונות.

סיכום

התוכנה לניהול בית כנסת ייחודית מסוגה והיא מבצעת היטב את מה שהיא אמורה לעשות. למרות שיש בה מספר קטן של בעיות, בסך הכל היא ידידותית ויעילה. כמה עשרות של בתי כנסת בארץ המשתמשים בתוכנה זו הינם עדות להצלחתה. נכון, רוב הגבאים בבתי הכנסת אינם מודעים למחשב בכלל, ולתוכנה זו בפרט, אך עם חדירת המחשב לחיינו היום-יומיים אין לי ספק שיותר ויותר בתי כנסת ישתמשו בתוכנה זו וייהנו ממנה לתועלת המתפללים כולם.