קורות חיים

 

מאיר בר-אילן (יליד 1951), למד באוניברסיטת בר-אילן במשך שבע שנים, במחלקות לתולדות-ישראל, תלמוד ופילוסופיה-יהודית. ארבע שנים הוא למד במקביל גם במכון הגבוה לתורה שליד האוניברסיטה. לאחר סיימו בהצטיינות את התואר הראשון הוא המשיך בלימודיו באוניברסיטה, וקיבל בה את התואר דוקטור (1983). בשנת 1983 זכה בר-אילן למילגת השתלמות שנתית מטעם האוניברסיטה העברית. בשנת 1988 הוא זכה ב'פרס חולון' על ספרו 'סתרי תפילה והיכלות'. בשנת 1989 הוא זכה למילגת השתלמות שנתית מטעם אוניברסיטת הרבארד, ארה"ב.

החל משנת 1979 מלמד בר-אילן באוניברסיטת בר-אילן במחלקה לתלמוד ובמחלקה לתולדות ישראל. בשנת הלימודים תשס"א (2000-1) שהה בר-אילן בשבתון בוינה, אוסטריה, שם לימד במכון למדעי היהדות. בשנים תשס"ז-ס"ח היה בר-אילן ראש המחלקה לתלמוד. בהדרכתו נכתבו חמש עבודות-דוקטור.

בר-אילן השתתף בעשרות כנסים מקצועיים בישראל, קנדה, צרפת, דנמרק, אנגליה, מקסיקו, שווייץ, סין, הודו, ארה"ב ומקומות נוספים. הוא פרסם עד כה חמישה ספרים, וכן לערך 120 מאמרים, בעיקר בעברית ובאנגלית. מאמריו התפרסמו בכתבי-עת מדעיים בתחומים מגוונים של העת העתיקה: החל מהספרות המקראית והספרות החיצונית, עבור לספרות התלמודית, וכלה בספרות ההיכלות. תחומי מחקריו בספרות זו כוללים היסטוריה חברתית ותרבותית, ידיעת הקרוא והכתוב, ליטורגיה, מיסטיקה עתיקה, מאגיה יהודית, רפואה יהודית עתיקה, ועוד. כמו כן כתב בר-אילן מאמרי ביקורת בתחומים שונים של מדעי היהדות.

האתר של בר-אילן באינטרנט הינו אחד מהראשונים שהוקמו בארץ, כבר באוקטובר 1995.

בר-אילן שירת בצבא כמדריך בבית הספר לקצינים, ומ"מ בגדוד 50 (במלחמת יום כיפור). כסרן במילואים תיפקד כסמ"פ פלוגת חרמ"ש. נפצע במלחמת שלום-הגליל (1982).