קורות חיים

 

בר-אילן (יליד 1951), למד באוניברסיטת בר-אילן ברמת-גן במשך שבע שנים, במחלקות לתולדות-ישראל, תלמוד ופילוסופיה-יהודית. ארבע שנים הוא למד במקביל גם במכון הגבוה לתורה שליד האוניברסיטה. לאחר סיימו בהצטיינות את התואר הראשון הוא המשיך בלימודיו באוניברסיטה, וקיבל בה את התואר דוקטור (1983). בשנת 1983 זכה בר-אילן למילגת השתלמות שנתית מטעם האוניברסיטה העברית. בשנת 1988 הוא זכה ב'פרס חולון' על ספרו 'סתרי תפילה והיכלות'. בשנת 1989 הוא זכה למילגת השתלמות שנתית מטעם אוניברסיטת הרבארד, ארה"ב.

משנת 1979 מלמד מאיר בר-אילן באוניברסיטת בר-אילן, ובמקביל לימד במוסדות נוספים:

בי"ס תיכון דה-שליט, רחובות; מכללת מורשת יעקב, רחובות; מכללת חולון ומכללת עמק הירדן. בשנת 1991 מונה בר-אילן כמרצה בכיר במחלקה לתולדות-ישראל ובמחלקה לתלמוד באוניברסיטה בה למד. בשנת 2000 מונה בר-אילן לפרופסור חבר. בשנת הלימודים תשס"א (2000-1) שהה בר-אילן בשבתון בוינה, אוסטריה, שם לימד במכון למדעי היהדות.

בר-אילן השתתף בעשרות כנסים מקצועיים בישראל, קנדה, צרפת, דנמרק, אנגליה, מקסיקו ושווייץ. הוא פרסם עד כה שני ספרים, וכן למעלה משישים מאמרים, בעיקר בעברית אך גם באנגלית, גרמנית וצרפתית. מאמריו התפרסמו בכתבי-עת מדעיים ופופולאריים (כולל עתונות יומית), בתחומים מגוונים של העת העתיקה: החל מהספרות המקראית והספרות החיצונית, עבור לספרות התלמודית, וכלה בספרות ההיכלות. תחומי מחקריו בספרות זו כוללים היסטוריה חברתית ותרבותית, ידיעת הקרוא והכתוב, ליטורגיה, מיסטיקה עתיקה, מאגיה יהודית, ורפואה יהודית עתיקה, ועוד. כמו כן כתב בר-אילן מאמרי ביקורת בתחומים שונים.

בר-אילן הוא משתמש-מחשב 'כבד'. במשך למעלה משנתיים (1994-96), הוא היה עורך המשנה של ירחון למשפחה בענייני מחשבים: 'מחשבים וכיף', בו הוא פרסם מאמרים רבים בענייני מחשבים, תוכנות, מערכות-הפעלה, ספרות מחשבים ויהדות ממוחשבת.במשך ארבעה חודשים (אוגוסט-נובמבר) הוא ערך את PC-מדיה.

האתר של בר-אילן על האינטרנט הינו אחד מהראשונים שהוקמו בארץ, כבר באוקטובר 1995.

באתר זה הושם דגש על עברית ברשת, בתקופה בה עוד אף אחד לא עשה זאת. בנוסף לכך, פיתח בר-אילן שני 'מנועים' )ויותר(, ייחודיים, תוך הדגמת יכולות טכנולוגיות מתוך חזון לעתיד.

בר-אילן שירת בצבא כמדריך בבית הספר לקצינים, ומ"מ בגדוד 50 (במלחמת יום כיפור). כסרן במילואים תיפקד כסמ"פ פלוגת חרמ"ש. נפצע במלחמת שלום-הגליל (1982).