תאריך עדכון: |
17.11.2011 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
שם הקורס: |
מבוא לשפה וחברה (מבוא
לסוציולינגוויסטיקה) |
מס' הקורס: |
12-905-01 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
מרצה הקורס: |
פרופ'
אורה שורצולד |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
שנה"ל: |
תשע"ג |
סמסטר: |
ב |
היקף שעות: |
2 ש"ס |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
אתר הקורס באינטרנט: |
http://faculty.biu.ac.il/~oschwarz/BIBSOCIO.htm |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
א. |
מטרות הקורס מטרת הקורס היא להציג את תחום המחקר
הבין-תחומי של לשון וחברה המטרות הספציפיות הן הכרת הנושאים
שבהם מתמקד מחקר הלשון בחברה, להכיר באובייקטיביות שבתיאור ובשיטות המחקר
הנקוטות. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ב. |
תוכן הקורס הנושאים שיילמדו הם: ההבחנה בין
סוציולינגוויסטיקה לסוציולוגיה של הלשון; נורמות ושימושי לשון, משתני לשון
ומשתני חברה; הבדלים בין חברות; הבדלי לשון שמקורם במעמד החברתי, בסביבה, במין
הדובר, במוצאו הגיאוגרפי או האתני; נסיבות השיח והשפעתם על משתני הדיבור (ראה
פירוט בתכנית ההוראה המפורטת). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
מהלך השיעורים הוראה פרונטלית בשיתוף התלמידים
שידווחו על מאמרים, הדגמות מנתוני לשון בעברית ובלשונות אחרות. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים (רשימה או טבלה כדוגמת המצ"ב): |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ג. |
חובות הקורס: השתתפות פעילה בשיעורים, הצגת מאמר
בכיתה, ומבחן בסוף הסמסטר |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
דרישות קדם: אין |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
מרכיבי הציון הסופי (ציון מספרי): |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
80% המבחן הסופי; 20% השתתפות פעילה
בשיעורים והצגת המאמר |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ד. |
ביבליוגרפיה (חובה מסומנת בכוכב): |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
המאמרים לדיון בכיתה יילקטו מתוך
הביבליוגרפיה העברית ומתוך ספרי המקראות (handbooks) ואסופות המחקרים. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
מאמרים,
ספרי לימוד וספרי עזר נוספים: בוגוש, רינה
ורחל דון-יחייא. תשנ"ט. מגדר ומשפט: אפליית נשים
בבתי המשפט בישראל. ירושלים: מכון ירושלים לחקר ישראל. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
בלום-קולקה, שושנה ישי טובין ורפאל ניר (עורכים) (תשמ"ג),
עיונים בחקר-השיח, ירושלים, אקדמון, עמ' 15-1. ברם,
י' (תשל"ג), הלשון והחברה (בתרגום ר' סיוון), ירושלים, רובינשטיין. דייויס,
ל' (תשל"ו), 'לשונם של טעוני טיפוח - האמנם טעונה היא טיפוח?', עיונים
בחינוך, 14, עמ' 138-133. דייויס,
ל' (תשל"ח), 'המשלב והוראת הלשון לטעוני טיפוח', עיונים בחינוך, 18, עמ'
66-61. הנקין ר'
(תשס"א), 'שונות תלוית-מטלה בשפת-ביניים על פי עדות מחיבורים בעברית של
תלמידים בדואים בנגב', דברי המפגש השנתי ה16- של החוג הישראלי של חברי החברה
האירופית לבלשנות, 12, עמ' 42-27. וידיסלבסקי, ד'
(תשמ"ד), 'אספקטים תחביריים ומילוניים בלשונם המדוברת של תלמידים ממוצא
מערבי וממוצא מזרחי', בלשנות עברית חפ"שית, 21,
עמ' 27-9. *יזרעאל,
ש' (עורך) (תשס"ב), 'לתהליכי התהוותה של העברית המדוברת בישראל', מדברים
עברית (תעודה יח), תל אביב: אוניברסיטת תל אביב *מוצ'ניק,
מ' (תשס"א‑תשס"ג), לשון, חברה ותרבות, תל אביב,
האוניברסיטה הפתוחה. מוצ'ניק,
מ' (תש"ס-תשס"א), 'מבנה תחבירי ומגדר בשתי נובלות מאת יהודית קציר',
חלקת לשון, 32-29, עמ' 57-40. מוצ'ניק,
מ' (2003), 'תיאורים תלויי מגדר בכתיבה פוליטית', בתוך: ר' בן-שחר וג' טורי
(עורכים), העברית שפה חיה, ג, תל אביב, מכון פורטר והקיבוץ המאוחד, עמ' 207‑220. *נבו,
נ' ועלית אולשטיין (עורכות) (תשס"ח), השפה
העברית בעידן הגלובליזציה (עיונים בחינוך היהודי יב), ירושלים, מאגנס. ניר,
ר' (תשמ"ט), מבוא לבלשנות, תל אביב, האוניברסיטה הפתוחה. קאיס, י'
(תשל"ד), 'מחקרים בלשונם של טעוני טיפוח' עיונים בחינוך, 4, עמ' 128-109. שורצולד
(רודריג), א' (תשמ"א), דקדוק ומציאות בפועל
העברי, רמת גן, אוניברסיטת בר-אילן. שורצולד
(רודריג), א' (תשס"ב), 'גוני לשון בעברית
בת-זמננו', תעודה 18, 2002, עמ' 175-141. שורצולד,
(רודריג), א' (תשס"ה) ' פני הלשון כפני הדור.
פָּנים 33, עמ' 4‑14. שטאל, א' (תשל"ז),
לשון וחשיבה של תלמידים טעוני טיפוח בישראל, תל אביב, אוצר המורה. שלזינגר,
יצחק. תש"ס/ב. רטוריקה של ימין ושמאל בכתיבה הפובליציסטית. בתוך: אורה (רודריג) שורצולד, שושנה בלום-קולקה
ועלית אולשטיין (עורכות). ספר רפאל ניר: מחקרים
בתקשורת, בבלשנות ובהוראת לשון. ירושלים: כרמל. 318-305. Ammon,
U. et al. (eds.). 2004-20062. Sociolinguistics: An International Handbook
of the Science of Language and Society 1-3. Berlin: Walter de Gruyter. Bayley, R.
et al. (eds.). 2012. The Oxford Handbook of Sociolinguistics. Oxford:
Oxford University Press. *Ben-Rafael, E. & E. Olshtain
(editors) (1994), Language and Society (special issue of Israel Social
Science Research, 9(1-2)), Beer Sheva. Blum-Kulka, S.
(1997), Dinner Talk: Cultural Patterns in Sociability and Socialization,
Mahwah, NJ, Erlnaum. Bratt Paulston Christina and G. Richard Tucker (eds.), 2003. Sociolinguistics : the essential readings, Malden :
Blackwell. *Burstein-Feldman, Zh.,
A Epstein, N. Kheimets, Sh. Kopeliovich,
D. Yitzhaki & J. Walters (2009), 'Israeli
sociolinguistics: From Hebrew hegemony to Israeli pluralism', in M.J. Ball
(ed.), The
Routledge Handbook of Sociolinguistics around the
World.
London: Routledge, pp. 226-237. Coulmas, Florian, 2005
Sociolinguistics : the study of speakers' choices, Cambridge : Cambridge
University Press, c2005. *Coulmas, F. (ed.). 1996. The
Handbook of Sociolinguistics. Chichester:
Wiley-Blackwell. Dittmar,
Norbert, Sociolinguistics : a critical survey of theory and application,
translated from the German by Peter Sand ... [et al, London : Edward Arnold,
1976 Fishman, J.A. (1972), Sociolinguistics,
Rowley, MA., Newbury House. *Hudson, R.A. (1996), Sociolinguistics, Cambridge, The
University Press. Guiora, A.Z., B. Beit-Hallahmi,
R. Fried Labov, W. (1972), Sociolinguistic Patterns,
Philadelphia, The University of Pennsylvania Press. *Mesthrie, R. (ed.). 2011. The
Cambridge Handbook of Sociolinguistics. Cambridge: Cambridge University
Press. Nahir, M. (1988), 'Language planning and language
acquisition: The "Great Leap" in the Hebrew revival', in: C.B. Paulston (ed.), International Handbook of Bilingual
Education, New York, Greenwood Press, pp.
275-295. Pride, J.B. & J. Holmes (eds.) (1972),
Sociolinguistics, Harmondsworth, Middlesex,
Penguin. Romaine Suzanne (ed).
1982. Sociolinguistic variation in speech communities. London : Arnold. Romaine, Suzanne, 2000. Language in society :
an introduction to sociolinguistics. Oxford : Oxford University Press. Spolsky,
Bernard, Sociolinguistics. Oxford : Oxford
University Press, c1998 Trudgill, P. (1983), Sociolinguistics: An
Introduction to Language and Society, Harmondworth,
Middlesex, Penguin. Williams, G. (1992), Sociolinguistics, London
and New York, Routledge. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
חומר מחייב למבחן: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
מה שנלמד בכיתה, החומר הביבליוגרפי שנידון
בשיעורים, הספר של מוצ'ניק ואחד מספרי הסוציולינגוויסטיקה